Nauka

3 sposoby na szybszą naukę

Wielkimi krokami zbliża się letnia sesja egzaminacyjna. Każdy student szuka wtedy sposobów na szybką naukę. Wielu jest takich, którzy posługują się metodą 3 razy Z tzn. zakuć, zaliczyć, zapomnieć. Ale czy to skuteczna metoda? Czy istnieją metody nauki, które pomagają nauczyć się i zapamiętać na długie lata nowe informacje? Podczas sesji nauki jest bardzo dużo i wielu młodych ludzi uczy się po nocach. Czy to jest dobre wyjście? Jak wykorzystać najlepiej czas przeznaczony na naukę? Co zrobić, aby nauka nie była utrapieniem?

Co robić?

Marzeniem każdego studenta jest skuteczna i szybka nauka materiału, szczególnie podczas egzaminów. Aby to osiągnąć ważne staje się samo nastawienie do nauki. Musisz chcieć się uczyć, nie możesz być negatywnie nastawiony do nauki. Staraj się motywować i nie upadać na duchu.
Zadbaj o dobre warunki do nauki.

Naucz się koncentrować

Jeśli nauczysz się koncentracji to po jakimś czasie zauważysz, że jest to najlepsza metoda do szybkiego i lepszego zapamiętywania. Często podczas nauki nie potrafimy się na niej skupić i to jest powodem kłopotów z zapamiętywaniem. Gdy jesteśmy rozkojarzeni i robimy parę rzeczy naraz to nasz mózg nie może zapisać tych informacji. Nie skupiasz swojej uwagi na tym co robisz a nas mózg odbiera to jako coś mało istotnego do zapamiętania. Podczas nauki musisz zatem starać się cały czas koncentrować na nauce. Nasz mózg potrzebuje kilka sekund aby zapamiętać nową informację. Jeśli będziesz uczył się skoncentrowany przez pół godziny nauczysz się bardzo dużo.

Ucz się z notatek

Bardzo dużo wiadomości zapamiętuje się na wykładach robiąc sobie z nich notatki. Mowa tu o pisaniu notatek ręcznie a nie na komputerze. Nasz mózg już wtedy przyswaja sobie pewne tematy, które później wystarczy tylko powtórzyć.

Pamiętaj o przerwach w nauce

Podczas nauki rób sobie przerwy. Umysł świeży zapamiętuje więcej od zmęczonego. Warto poruszać się przez chwilę, pobiegać. Odpoczniesz w ten sposób od nauki i dotlenisz mózg przed następną nauką. Pamiętj, że podczas wzmożonej nauki musisz dostarczyć organizmowi mnóstwo energii, dlatego odpowiednio się w tym czasie odżywiaj. Jedz dużo owoców i warzyw oraz produkty bogate w białko. Nie zapominaj o nawodnieaniu organizmu wodą mineralną i zieloną herbatą zamiast kawy. Staraj się codziennie trenowac swoją pamięć, dbaj o odpowiednią dietę i naucz się koncentracji a będziesz uczył się o wiele szybciej i efektywniej.