Ogólne

Akademik, stancja, a może mieszkanie?

Wybierając się na studia do innego miasta musisz liczyć się ze znalezieniem sobie miejsca gdzie, zamieszkasz podczas nauki. Do wyboru masz akademik, stancje czy samodzielne mieszkanie. Decyzja o wyborze miejsca wcale do najłatwiejszych nie należy. Wszystko zależy od zasobności portfela, lokalizacji czy warunków mieszkaniowych. Każdy wybór ma jakieś plusy ale również minusy. Jak podjąć tę odpowiednią decyzję? Co wybrać? Jaka kwatera będzie najlepsza? A może jednak zdecydować się na akademik?

Akademik

Najtańszym rozwiązanie dla studenta mieszkającego daleko jest akademik. Koszt akademika zamyka się w kwocie około 450 złotych za miesiąc. W akademikach kwitnie życie towarzyskie, poznaje się mnóstwo starszych studentów i często korzysta się z ich pomocy. Oprócz tego istnieje wzajemna pomoc czy możliwość nauki w grupie. Dużym minusem zamieszkania w akademiku jest życie towarzyskie. Młodzi ludzie bardzo chętnie urządzają imprezy i spotkania towarzyskie. Jeśli woli ciszę i spokój to akademik nie jest dla Ciebie. Możesz wybrać wtedy mieszkanie lub stancję.

Wynajęcie pokoju

Jedną z opcji jest wynajęcie pokoju przy jakiejś rodzinie. Zyskujesz wtedy ciszę i spokój do nauki ale nie możesz w pełni decydować o swoim czasie. Bardzo często wynajmujący stawiają warunki do których trzeba się dostosować. Koszty wynajęcia takiej stancji wynosi około 400 złotych od osoby. Jeśli pokój wynajmiesz samodzielnie zapłacisz wtedy około 1000 zł. Jednak takie stancje są mało popularne wśród studentów. Co wtedy pozostaje?

Mieszkanie

Wynajęcie mieszkania w kilka osób też jest fajną opcją. Koszty za wynajem dzieli się pomiędzy wszystkich. Jest to dobry wybór dla ludzi, którzy się znają. Jednak na samym początku muszą zostać ustalone zasady, których każdy będzie przestrzegał. Jesli masz na tyle pieniędzy możesz zdecydować się na samodzielny wynajem mieszkania. Niestety w takim wypadku musisz się liczyć z bardzo dużymi kosztami.