Ogólne

Dlaczego warto zostać inżynierem?

Osobę, która posiada umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk technicznych i inżynieryjnych nazywamy inżynierem. Nazwa ta oznacza również tytuł zawodowy, który nadawany jest po zakończeniu studiów inżynierskich. Osoba taka wykonuje pracę związaną z projektowaniem, konstruowaniem i modyfikacją maszyn, urządzeń, budynków czy produktów. Co trzeba zrobić, aby zostać inżynierem?

Czy każdy może zostać inżynierem?

Osoba, która decyduje się na studia inżynierskie powinna mieć dużą wiedzę i wyobraźnię. Oprócz tego posiadać predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych. Studia inżynierskie kształcą studentów na specjalistów w swojej dziedzinie. Inżynier oprócz tego powinien znać język obcy, być osobą wszechstronną i umiejącą pracować w zespole. Kariera inżyniera wiąże się z ciągłym rozwojem i nauką. Zawód ten nie jest jednak dla każdego. Nie wystarczą dobre chęci, aby nim zostać. Uzyskanie wykształcenia wyższego technicznego nie należy do najłatwiejszych. Odsetek ludzi, którzy zaczynają studia inżynierskie i nie mogą ich ukończyć jest bardzo duży. Ale jeśli interesują Cię nowinki techniczne i lubisz tworzyć nowe rozwiązania to takie studia są dla Ciebie.

Czy warto być inżynierem?

Opini na ten temat jest bardzo dużo. Wszystko zależy od kierunku studiów inżynierskich jaki kończymy i od dostępności pracy w tym zawodzie. Obecnie na rynku polskim istnieje duży popyt na inżynierów. W dobie komputeryzacji, mechanizacji i automatyki każdy inżynier jest na wagę złota. Inżynierów potrzebuje branża budowlana, elektronika, chemia, motoryzacja, inzynieria środowiska czy ochrona środowiska. Bardzo dużo inżynierów znajduje zatrudnienie w szybko rozwijającej się branży informatycznej. Studia inżynierskie przygotowują do zawodu w stopniu podstawowym a dopiero podczas pracy zdobywa się wiedzę specjalistyczną poprzez zdobywane doświadczenie i udział w szkoleniach.