Egzaminy i kolokwia

Zdrowie i sesja – jak to ugryźć?

Dla każdego z nas zdrowie jest najważniejsze. Niestety podczas wzmożonego wysiłku nasze zdrowie ulega pogorszeniu. Często narzekamy wtedy na różne bóle, czujemy się słabi i nie mamy na nic ochoty. Na takie stany często skarżą się studenci po skończonej sesji egzaminacyjnej, która jest dużym wysiłkiem psychicznym i fizycznym oraz powoduje duży stres. Gdy zaczyna się sesja egzaminacyjna wszyscy uczą się, jedzą byle co i pija ogromne ilości kawy i napojów energetycznych. Wpływa to bardzo negatywnie na zdrowie. Co zatem można zrobić aby zminimalizować szkody? Jak przetrwać sesję i się nie wypalić?

Jakie są na to sposoby?

Trzeba pamietać, że ludzki mózg potrzebuje mnóstwo energii do nauki. Ucząc się intensywnie musisz mu uzupełniać braki. Energii nie przybędzie Ci po zjedzeniu kolejnej pizzy czy zupki chińskiej. Podczas nauki twój organizm potrzebuje do dobrego funkcjonowania odpowiednich witamin i minerałów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta.

Spożywane pokarmy powinny zawierać dużo kwasów omega-3, które można znaleźć w tłustych rybach, orzechach, awokado czy migdałach. Są one odpowiedzialne za funkcjonowanie komórek nerwowych i poprawiają ukrwienie mózgu. Podczas nauki ważna jest również lecytyna, którą dostarczymy organizmowi poprzez spożywanie większej ilości orzechów ziemnych czy wątróbki.

Sesja egzaminacyjna wiąże się z dużym stresem i wysiłkiem umysłowym dlatego nie zapominajcie o uzupełnieniu braków potasu i magnezu. Skutkiem niedoboru tych minerałów może być kołatanie serca, trzęsące się ręce czy mimowolne skurcze. Ważne jest, aby podczas sesji pić jak najmniej kawy, bo ona wypłukuje z organizmu magnez i potas. Zamiast kawy lepiej napić się wody mineralnej czy zielonej herbaty, która działa podobnie. Pamiętajcie, że dobrze nawodniony mózg pomaga lepiej się koncentrować i zapamiętywać.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Dla poprawy zdolności koncentracji i zdrowia podczas nauki trzeba robić sobie przerwy. Wystarczy chociaż kilka minut gimnastyki czy krótki spacer na świeżym powietrzu. Jeśli podczas nauki nie macie czasu zadbać o swoje zdrowie to zróbcie to po jej zakończeniu.

Pamiętajcie jednak, że odpowiednia dieta podczas nauki wpłynie na efektywniejsze przyswajanie wiedzy. Dostarczając organizmowi odpowiednich witamin i minerałów lepiej poradzisz sobie ze stresem podczas egzaminów.