Poradniki

Jak dobrze wyprasować koszulę?

Gdyby zapytać ludzi co najbardziej nie lubią robić w pracach domowych to okazałoby się, że najbardziej nielubiane jest prasowanie. Mało jest osób, które to lubią, ale pomimo niechęci musimy przecież wyprasować wiele ubrań. Niektóre ubrania lepiej się prasuje a do innych brak cierpliwości. Podpytując znajomych czego nie lubią prasować okazało się, że większość dała za przykład koszule, które trudno dokładnie uprasować. Jak powinno się się prasować koszulę?

Od czego zacząć prasowanie?

Wielu z nas omija szerokim łukiem żelazko i bardzo niechętnie po niego sięga. Niestety ktoś to musi wkońcu zrobić. Przecież każdy z nas chce wyglądać schludnie. Koszule najlepiej prasuje się gdy są czyste i lekko wilgotne. Suche koszule lepiej spryskać wodą, zwinąć w lużny wałek i pozostawić do nawilgnięcia z 10 minut. Po tym czasie można zabrać się za prasowanie. Oczywiście należy ustawić żelazko na odpowiednią temperaturę i załączyć generowanie pary.
Prasowanie koszuli zaczyna się od kołnierzyka i trzeba go przeprasowac z obu stron. Później rozkładamy koszulę tak aby jej barki były na wąskiej stronie deski pomoże nam to idealnie wyprasować barki i okolice kołnierzyka. Gdy już mamy uprasowaną tę część koszuli przystępujemy do prasowania rękawów. Jest to część koszuli najtrudniejsza do wyprasowania. Najpierw prasujemy wewnętrzną stronę mankietów a potem przechodzimy do rękawów. Jeśli posiadasz deskę do prasowania rękawów tzw. rękawnik, to nie jest to duży problem, wkładasz deskę do rękawa i prasujesz. Przy prasowaniu na dużej desce rozłozyć trzeba rękawy wzdłuż szwu tak, aby nie było fałd. Prasujemy pośrodku, żeby nie zaprasować kantki, bo to wygląda bardzo źle. Później układamy rękaw tak, aby niezaprasowany kant był pośrodku i prasujemy delikatnie.

Co jeszcze trzeba przeprasować?

Po zakończeniu prasowania rękawów pozostaje do uprasowania przód i tył koszuli. Jest to najłatwiejszy moment prasowania. Zaczynamy od lewego przodu i posuwamy się systematycznie przez plecy do prawego przodu. I w taki sposób można wyprasowac każdą koszulę. Po wyprasowaniu zakładamy ja na wieszak i zapinamy na dwa guziki, żeby nie straciła fasonu. Po doschnięciu na wieszaku koszula będzie świeża i pięknie wyprasowana.