Rozwój zawodowy

Jak pogodzić studia z pracą?

Studia nawet te dzienne to duży wydatek finansowy. Obecnie ponad połowa studentów podejmuje pracę lub jej szuka. Jedni pracują, aby utrzymać się na studiach, drudzy zdobywają niezbędne doświadczenia potrzebne do pracy po studiach. Czasy kiedy to student przez pięć lat się uczył i bawił minęły bezpowrotnie. Teraz każdy komu zależy, żeby po studiach mieć jak największe doświadczenie szuka okazji do jego zdobycia. Pogodzenie pracy ze studiami wydaje się niemożliwe, jednak wielu studentom to się udaje. Studenci są bardzo chętnie przyjmowani do pracy ponieważ pracodawca zatrudniając ich na umowę zlecenie nie musi płacić im ubezpieczenia.

Czy warto pracować?

Podczas studiów warto podejmować pracę, bo oprócz doświadczenia poznaje się dużo ludzi a przy tym zarabia dodatkowe pieniądze. Jeśli chodzi o pracę to w komfortowej sytuacji są studenci studiów zaocznych, gdzie wykłady są w soboty i niedziele. Mogą oni podejmować każdą pracę. Często jest tak, że sam pracodawca kieruje pracownika na studia zaoczne i pokrywa koszty związane z opłaceniem czesnego za nie.Pracując od poniedziałku do piątku student ma czas na wykłady w sobotę i niedzielę a w tygodniu na naukę. A jak to jest na studiach dziennych?

Czy można pracować i studiować?

Oczywiście, że można. Obecnie ofert pracy dla studentów nie brakuje. Są oni bardzo chętnie zatrudniani do różnych prac dorywczych i w różnych godzinach. Często jest tak, że pracodawca dostosowuje grafik do godzin na uczelni. Oprócz tego studenci np. informatyki mogą pracować zdalnie wykonując pracę w akademiku czy domu w różnych godzinach. Praktycznie każdy rodzaj studiów da się pogodzić z pracą tylko trzeba nauczyć się wszystko organizować. Wszystko zależy od tego ile chcemy dorobić miesięcznie i ile czasu na to możemy poświęcić. Podejmując jakąkolwiek pracę podczas studiów trzeba mieć świadomość, że nie zawsze jest to wymarzone zajęcie. Jednak warto zdobywać doświadczenie aby w pewnym momencie móc objąć bardziej poważne stanowisko. Dużą szansę na stałe zatrudnienie mają studenci, którzy poważnie podchodzą do stażów czy praktyk a oprócz tego wiele ucza się od bardziej doświadczonych.